Sezoninis darbas pajūryje

Užimtumo tarnyba informuoja, kad šiuo metu Lietuvos pajūryje trūksta sezoninių darbuotojų.

Nors kalendorinė vasara netrukus įpusės, sezoninis komandų formavimas pajūrio įmonėse vis dar vyksta. Ne visi spėjo surinkti reikiamą personalą – trūkumą jaučia maitinimo ir apgyvendinimo, prekybos įmonės.

Lengviau ir greičiau surasti darbuotojų vasarai sekasi darbdaviams, kurie siūlo darbo vietas moksleiviams – lauko prekyboje, nuomos ir pramogų vietose. Gerokai sunkesnė užduotis – virėjų,  virtuvės darbuotojų, masažo specialistų paieškos. Daugumai įmonių iššūkis šiemet –  kur rasti vasarai kambarinių, apartamentų tvarkytojų.

„Palangos darbdaviai kasmetinį personalo samdos procesą pradeda vis anksčiau, nors įprastai įvairioms pozicijoms buvo ieškoma kovą-balandį, o gegužę pasiekdavo piką. Šiemet ši taisyklė jau negalioja – jau nuo vasario ėmė augti sezoninių darbų paklausa. Per penkis mėnesius kurorto darbdaviai pateikė 4 proc. daugiau darbo pasiūlymų – iš viso 1150 laisvų darbo vietų“, – pasakojo Audronė Kajokienė, Užimtumo tarnybos Palangos skyriaus vedėja

Vien gegužę 115 darbdavių ieškojo 356 darbuotojų. Daugiausiai darbo pasiūlymų kambarinėms ir virtuvės darbininkams, valytojams (po 30), virėjams (19), padavėjams (22), pardavėjams (17), barmenams, indų plovėjams (po 11), barmenams padavėjams ( 9), aplinkos tvarkytojams (7). Daugiausiai laisvų darbo vietų praėjusį mėnesį paskelbė „Sveikatos uostas“ – net 53, „Likrita“ (20), „Kavinada“ (19).

A.Kajokienės teigimu, šią vasarą darbdaviai potencialiems darbuotojams siūlo derinti darbą su poilsiu: „Įmonės kaip vieną didžiausių naudų išskiria nemokamą arba už simbolinį mokestį apgyvendinimą, arba padeda susirasti gyvenamąją vietą, kuo arčiau darbovietės. Taip pat siūlo lankstų darbo grafiką, pavyzdžiui, ilgoji/trumpoji savaitė, kai vieną savaitę dirbama tik dvi dienas, tada – penkios išeiginės, o kitą savaitę – atvirkščiai“.

Didesnį darbo užmokestį dažniausiai siūlo darbdaviai, negalintys pasiūlyti apgyvendinimo. Sezono pradžioje buvo registruoti darbo pasiūlymai barmenams su patirtimi ir kambarių tvarkytojams /kambarinėms, kurių atlyginimai siekė į rankas iki 1500 Eur, o vyr. virėjams/šefams – 2200 Eur.

Dauguma turizmo srityje veikiančių įmonių gali suteikti maitinimą, nemokamai darbo metu vaišina kava, taip pat galimybę lankytis viešbučių, sanatorijų sporto salėse, baseino ir SPA erdvėse. Siūlo pratęsti darbus ir po sezono savaitgaliais, švenčių dienomis ar likti nuolatiniam darbui.

Anot Užimtumo tarnybos atstovės, šiemet darbdaviai daug dėmesio skiria ir naujų darbuotojų mokymams ir  įsitraukimui: „Kaip naudas įmonės išskiria patirtis viešojo maitinimo įmonėse, kurios keičia ir standartizuoja darbo procesus, siūlo įvairius mokymus, pavyzdžiui, aptarnavimo, geros higienos praktikos taisyklių taikymo, vidinių darbo procesų ar net saviugdos mokymus. Darbdaviai, įdarbinantys moksleivius, siūlo nuolatinę pagalbą pamainos metu (gyvai ir nuotoliu)“.

Komandą stiprina atsinaujinęs sveikatingumo viešbutis „Auksinės kopos“ Šventojoje, šiemet planuojantis dirbti jau visus metus, ne tik vasarą. Darbuotojų ieškoma visais kanalais, taip pat ir Užimtumo tarnyboje. Trūksta trijų virėjų ir restorano apskaitininko.

„Darbuotojus renkamės atsakingai ir atidžiai – mums svarbu ne tik profesinės kvalifikacijos, bet ir asmeninės savybės. Labai svarbu, kad žmogus pritaptų komandoje ir gebėtų būti jos nariu. Darbuotojų ieškome ne tik sezonui. Šiuo metu kambarinių komanda  jau suformuota. Stringa maitinimo blokas – trūksta virėjų, padavėjų, barmeno. Laikinai sezono metu gali dirbti padavėjai, virtuvės darbuotojai. Viešbučio SPA reikalingi masažistai ir grožio specialistai.

Galinčių dirbti SPA ir rytietiškų masažų srityje ieškome per tarpininkus užsienyje – Indijoje, Tailande, Šri Lankoje. Tai – specifinė sritis. Visą mūsų komandą sudarys apie 50 darbuotojų“, – kalbėjo Liuda Znaidauskienė, „Auksinės kopos“ laikinoji vadovė.

Nuolatiniam darbui viešbučiui „Amsterdam Plaza“ reikalingi profesionalūs salės ir virtuvės darbuotojai. Kambarinių komanda jau visiškai suformuota. Noriai įdarbinami ir užsieniečiai. Darbui viešbutyje sezonui priimami ir moksleiviai. „Orientuojamės į nuolatinį, ne tik sezoninį personalą“,  – pabrėžė direktorė Jūratė Narvalaitienė.

Palangoje duris atvėrė sparčiai augančio prekių ženklo „iLunch“ restoranas, taikantis inovatyvių dienos pietų koncepciją – vietoj aptarnaujančio personalo klientai naudojasi skaitmeniniais sprendimais, kurie pagreitina aptarnavimą ir sumažina sąnaudas.

Vadovė Vilma Vaitiekūnė teigė, kad darbuotojų paieškas pradėjo kovą ir jau beveik visą komandą spėjo suformuoti – restorane dirba administratoriai, kurie koordinuoja užsakymus, padeda lankytojams užsisakyti patiekalus, virėjai, salės darbuotojai – keturi moksleiviai nuo 17 metų.

Šiuo metu restoranas dar ieško virėjų (atlyginimas per mėnesį – 2000-4000 Eur). Teikiamos naudos darbuotojams: apgyvendinimas (virėjams), maitinimas, visi reikalingi mokymai. „Prieš darbo startą pajūryje virėjai vyko į savaitės laiko mokymus Vilniaus „iLunch“ restorano virtuvėje. Dabar, kai jau restoranas veiklą vykdo Palangoje – būsimus darbuotojus – virėjus galime apmokyti čia pat, vietoje“, – pabrėžė V. Vaitekūnė.

Ramesnėje Palangos vietoje, pušyno apsuptyje įsikūrusi sanatorija „Gradiali“ ką tik atidarė naują korpusą, tad prioritetas – darbuotojai nuolatiniam darbui. Dabar čia dirba daugiau nei 300 darbuotojų.

Personalo vadovė Agnė Ratkienė sakė, kad kol renkama nuolatinė komanda, įdarbina ir sezonui, iš jų dauguma – atvykę iš kitų Lietuvos miestų: „Vasarai jau įdarbinta apie 20 darbuotojų. Sezonui dar priimtume padavėjų padėjėjus, maitinimo salės darbuotojus, kambarių tvarkytojus. Galime įdarbinti ir moksleivius nuo 17 metų“.

Anot personalo vadovės, dabar labiausiai trūksta indų plovėjų sanatorijoje veikiančiuose trijuose restoranuose: „Apgyvendinimo nesiūlome, tačiau šiuo atveju galėtume padaryti išimtį ir apgyvendinti virtuvės darbuotojus pamainos metu“. Įmonė šiai pozicijai siūlo patrauklų darbo grafiką – vieną savaitę dirbama penkias darbo dienas, kitą – tik dvi.

Trūkstant personalo sveikatinimo srityje, sanatorija įdarbina ir studentus – šiuo metu pradėjo darbus kineziterapijos studentai, kurie dirba kineziterapeutų padėjėjais. Pasak A. Ratkienės, tai – gera praktika, ir rudenį jie sugrįš į studijas.

Šiuo metu Užimtumo tarnybos platformoje apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veikla užsiimančios įmonės siūlo apie 50 laisvų darbo vietų Palangoje ir 40 – Klaipėdoje. Vidutinis siūlomas darbo užmokestis uostamiestyje siekia 1432 Eur, Palangoje – 1323 Eur.

Užimtumo tarnybos informacija