Karjeros specialistės patarimai abiturientams

Atėjus vasaros iššūkiams, dalinuosi  patarimais apie studijų pasirinkimus. Birželio 1-ąją ir birželio 3-ąją startuoja priėmimas į Lietuvos aukštąsias ir profesines mokyklas.

 1. Nepamiršk, kad vienu metu stojimo prašymą gali teikti tiek į aukštąsias mokyklas, tiek į profesinio mokymo įstaigas Lietuvoje. Tokiu atveju LAMA BPO tinklalapyje turėsi registruoti du atskirus prašymus. Stojimo į aukštąsias mokyklas prašymą rasi čia: https://bp.lamabpo.lt/bp2024/lama_is_pavasaris.do1…; į profesines mokyklas – čia: https://bp.lamabpo.lt/pr2024/lama_is.main .
 2. Visas svarbiausias priėmimo, stojamųjų egzaminų datas į aukštąsias mokyklas rasi čia: https://lamabpo.lt/pirmosios-pakopos-ir…/priemimo-datos/
 3. Visas svarbiausias priėmimo į profesines mokyklas datas rasi čia: https://lamabpo.lt/profesinis…/bendrojo-priemimo-terminai/
 4. Pildydamas bet kokį stojimo prašymą, BŪK ATIDUS! Šiais metais yra pokyčių (vienodi minimalūs reikalavimai stojantiesiems į valstybės finansuojamas ir nefinansuojamas vietas; formuojama atskira konkursinė eilė, skirta socialinės dimensijos kriterijus atitinkantiems asmenims; VBE aritmetinių vidurkių svarba; reorganizuojamos aukštosios mokyklos ir pan.) Išsiaiškink juos!
 5. Pagalbą kaip pildyti stojimo prašymą į Lietuvos aukštąsias mokyklas rasi čia: https://lamabpo.lt/pirmosios…/pagalba-stojanciajam/
 6. Atsakymus kaip užpildyti profesinio mokymo prašymus rasi čia: https://lamabpo.lt/profesinis…/priemimo-sistemos-vedlys/
 7. Pasidomėk apie MODULINĮ mokymą, t.y. kad gali įgyti tam tikrų kompetencijų profesinėse mokyklose bei Darbo rinkos mokymo centruose dar besimokydamas gimnazijoje.
 8. Noro studijuoti nepakanka, labai svarbus ir įsitikinimas, kad pasirinkta studijų programa Tau tinka, tad pasidomėk, kas slepiasi po studijos programos pavadinimu: kokias paskaitas lankysi, kokią kvalifikacinę kategoriją įgysi, kokios yra mainų programos, būsimos karjeros galimybės ir kt.
 9. Esi tik pats atsakingas, už ką pats arba Valstybė į Tave investuos pinigus. Pasitikrink Darbo rinkos poreikius. čia: https://uzt.lt/darbo-rinka/47 .

Pasidomėk, koks vidutinis darbo užmokestis Tavęs laukia baigus vieną ar kitą specialybę, kiek uždirba ir kaip įsidarbina konkrečios mokymo įstaigos absolventai? Pasidomėk čia: https://www.manoalga.lt/ 

 1. Kur ir kaip bus pripažįstamas Tavo diplomas sužinoti gali čia: https://skvc.lrv.lt/lt/
 2. Nerimauji dėl paskolos studijoms ar pragyvenimui? Kreipkis: https://vsf.lrv.lt/Tik būk atsakingas. Pasiskolintą sumą visuomet reikia grąžinti.
 3. Išvyksti gyventi ar studijuoti į užsienį? Ketini pradėti dirbti? Ar viską išsiaiškinai su savo teritorine ligonių kasa? Kreipkis: https://ligoniukasa.lrv.lt/
 4. Nesielk, kaip draugas. Nestok ten, kur kviečia draugas. Visada atsakyk sau atvirai, ar ten matai save… Nepildyk kitų žmonių svajonių. Klausyk savo ŠIRDIES!
 5. AUKŠTASIS MOKSLAS SAVAIME NĖRA PRESTIŽAS. Prestižas – gebėti puikiai atlikti savo pasirinktą darbą. Tad, jei jau dabar esi pervargęs nuo įvairios literatūros skaitymo, savarankiško mokymosi, o sėdėjimas pamokose įkyrėjo, gal verta pagalvoti apie profesinį mokymąsi? Gal Tavo pašaukimas – amatas? Jei taip – tik pirmyn! Ne diplomas, o atliekama veikla žmogų daro laimingu ir turtingu.
 6. Jei jau visai nežinai, ką norėtum studijuoti, yra dar viena išeitis – laisvi metai, tačiau labai svarbu jų neiššvaistyti veltui. Jei planuoji tik dirbti, tikrai geriau savęs nepažinsi, o visų svajojamų pasaulio pinigų irgi neužsidirbsi… Savanoriauk, atlik privalomąją karo tarnybą. Tik plėsdamas savo akiratį, susitikdamas su skirtingais žmonėmis, kultūromis, patirdamas naujų dalykų, geriau pažinsi save, įgysi įvairesnės patirties.
 7. Ką daryti, jei nepasiseks įstoti? GYVENTI! Kiekviena nesėkmė mus užgrūdina ir padovanoja patirties. Svarbu plačiau atmerkti akis ir pamatyti kitas alternatyvas.
 8. Ką daryti, jei nežinai, ką daryti? Užeik, skambink, rašyk! Ieškantis visuomet randa!!!  https://lksa.lt/nariai/

 Linkiu, kad visiems Jums pasisektų, kad kiekvienas surastumėte savo kelią.

                                      Karjeros specialistė Aušrinė Ambrazienė